Renowacje mebli cz. 1 KRZESŁA

Renowacje mebli znalezionych na strychu czy odziedziczonych po naszych dziadkach stają się coraz bardziej popularne. Meble VINTAGE nadają wnętrzu charakteru i opowiadają pewną historię. Coraz częściej właśnie doceniamy nasze pochodzenie i historię miejsca, w którym żyjemy. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych wnętrzach nieskazitelnie białych, symetrycznych, wymuskanych, …bez duszy. Dodając stary mebel do naszego pokoju, harmonizując go z otoczeniem, nadając mu nową funkcję sprawiamy, że wnętrze ożywa i staje się bardziej przytulne. Najpierw jednak musimy włożyć ogrom pracy i samozaparcia, by odnowić stary mebel, by stał się znowu użyteczny w naszej przestrzeni.


PRZYKŁAD I

Krzesło drewniane sosnowe z siedziskiem ze sklejki.

Jak to zrobić?

Najtrudniejsze było szlifowanie obłych kształtów, tj. nóg krzesła, ale trzeba je zrobić ręcznie, szlifierką można sobie pomóc jedynie przy dużych, prostych powierzchniach np. przy siedzisku. Natomiast wszystkie załamania i wypukłości należy potraktować ręcznie papierem ściernym. Zaczynamy od granulacji P80 i w zależności, jak gładką powierzchnię chcemy uzyskać, używamy P120 do nawet P240. Tutaj użyliśmy najdrobniejszej P120 i taki efekt zdecydowanie nas satysfakcjonuje.

Oczyszczenie z kurzu najlepiej wykonać przy pomocy odkurzacza, jest to najdokładniejsza i najszybsza metoda. Można przetrzeć wilgotną ścierką i poczekać do całkowitego wyschnięcia.

Malowanie jest najprzyjemniejszą częścią renowacji. W tym wypadku chcieliśmy uzyskać intensywny niebieski kolor, dlatego zastosowaliśmy farbę olejną. Tak naprawdę wybór ostatecznego pokrycia mebla zależy od Was. Czy wybierzecie bejcę, lakier, lakierobejcę czy farbę zależy od efektu jaki chcecie uzyskać i od docelowego miejsca przeznaczenia. Meble do ogrodu powinny być dodatkowo impregnowane ze względu na ciągły wpływ na czynniki atmosferyczne.

Efekt końcowy


PRZYKŁAD II

Krzesło drewniane sosnowe z siedziskiem pokrytym materiałem.

Jak to zrobić?

Szlifowanie, oczyszczanie i malowanie elementów drewnianych odbyło się tak jak wyżej. Siedzisko zostało wyjęte z ramy i zmieniliśmy materiał. Przymocowaliśmy go zszywaczem tapicerskim. Ważne, aby mocno naciągnąć materiał. Ponadto warto podkleić nogi krzeseł filcem, aby nie rysować podłogi przy przesuwaniu.

Efekt końcowy