Jak zaprojektować rabatę bylinową w słońcu?

Każdy z nas ma chyba w głowie babcine ogródki z kwiatami przy płotkach drewnianych. Bujnie rozrastające się kwiaty jak malwy, nasturcje, cynie, nagietki, słoneczniki tworzą przepiękny, kolorowy krajobraz przy wiejskim domu. Są to jednak rośliny jednoroczne lub dwuletnie, więc nie do końca w dzisiejszych czasach sprawdzi się dobór takiej kompozycji. Coraz mniej czasu na pielęgnację roślin (choć jest to praca odstresowująca – polecam!) i wymagania klienta o ogrodzie bezobsługowym sprawiają, że alternatywą są byliny wieloletnie.

Byliny pasują zarówno do ogrodów nowoczesnych, gdzie coraz częściej stosuje się je w połączeniu z trawami, wtedy uzyskujemy efekt lekkości. Również, albo i przede wszystkim pasują do założeń naturalistycznych, ponieważ wiele gatunków bylin lubi się rozrastać. Oczywiście dobór bylin wymaga przemyślenia i zastosowania do odpowiedniego stanowiska. Poniżej przedstawiamy zasady tworzenia dobrze skomponowanej rabaty bylinowej na przykładzie symetrycznego stanowiska w pełnym słońcu.

W tyle założenia proponujemy wysokie rośliny tak, aby nie zasłaniały nam widoku na całą kompozycję, są to irysy, ostróżki (potrzebują podpór w postaci np. ogrodzenia), floksy wysokie i dyptamy*. Pamiętając o sile wzrostu każdej rośliny zagospodarowujemy dla każdej odpowiednią ilość miejsca, by nie zdarzyło się tak, że roślina bardziej ekspansywna zagłuszy sąsiadkę i ją „pochłonie”. Symetria tej rabaty wymusiła poniekąd równy rozstaw roślin, koncepcja opiera się na podziale rabaty w pasy szerokości 50 cm, w których po skosie piętrowo zmieniają się byliny. Zmienną są wysokości, im bardziej do przodu i do zewnątrz rabaty tym niżej, oraz barwy kwiatów. Tonacje barwne opierają się na różu, niebieskim, fioletowym, białym. Celem rabaty kwitnącej jest oczywiście jej atrakcyjność przez cały sezon wegetacyjny, dlatego staramy się tak dobrać rośliny, by w każdym miesiącu coś kwitło. Najlepiej znaleźć rośliny, które kwitną od maja do września np. bodziszek czerwony, kocimiętka lub takie, które po przekwitnięciu skracamy i dzięki temu zabiegowi powtarzają kwitnienie np. szałwia omszona, przymiotno ogrodowe, ostróżka (patrz tabela kolumna Uwagi). Ważnym aspektem są wymagania poszczególnych roślin, na stanowiska słoneczne zazwyczaj mamy rośliny mniej wymagające, znoszące suszę itp., ale każdą roślinę należy sprawdzić z osobna, ponieważ nie jest to regułą. W tabeli pokazano, które byliny wymagają wilgotnego podłoża. W katalogach roślin znajdziemy również informację o polecanym zastosowaniu: na rabaty, do zadarniania powierzchni, na skalniaki. Jest to przydatna wskazówka, jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy na temat rodzaju korzenienia się roślin i rozmnażania. Korzystajmy jednak jedynie ze sprawdzonych katalogów z logiem Związku Szkółkarzy Polskich, a nie ze wszystkiego, co jest dostępne w internecie.

* zwany krzewem Mojżesza, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury wydziela silne olejki eteryczne i może dojść do samozapłonu, ale nie zdarza się to w naszej strefie klimatycznej