Oto dlaczego „jesteśmy ZA” drewnem egzotycznym.

Do ogrodu, na taras, na elewacje, na balkon, jako budulec donic, pergoli, wiat, … a także podłóg, mebli, blatów, nawet tych do łazienki. Wszędzie tutaj sprawdzi się drzewo egzotyczne. Coraz popularniejsze i coraz bardziej modne. Nie dość, że wpisuje się w nowoczesny design, to jeszcze jest niezwykle funkcjonalne jak na naturalny materiał do ogrodu. Oto 10 powodów, dla których warto zainwestować w drewno egzotyczne:

1. Trwałe i żywotne. Szacuje się, że żywotność drzewa egzotycznego w naszym klimacie może sięgać nawet kilkudziesięciu lat.

2. Odporne na zmienne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla umiarkowanego przejściowego klimatu Polski (deszcze, wilgoć itp.)

3. Twarde drewno wytrzymałe na działanie mechaniczne m.in. na ścieranie.

4. Odporne na grzyby, szkodliwe działanie owadów.

5. Duża odporność na ogień.

6. Drewno nie wymaga impregnacji ze względu na to, że posiada w sobie naturalne oleje.

7. Ciekawa struktura drewna, słoje i kolor pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do typowych ogrodów wiejskich.

8. Niezwykle zmienna i różnorodna kolorystyka; od żółtego Cumaru poprzez ciemnoczerwony Merbau ze złotymi pasmami po bordową Massarandubę. Aby wydobyć i zachować barwę drewna zaleca się jego olejowanie.

9. Całkowicie naturalny materiał.

10. Koszt zakupu m² drewna egzotycznego jest przybliżony (nieraz niższy) do kosztu zakupu kompozytu, czyli połączenia drewna i PVC.

 

Takie wszechstronne właściwości wynikają z pochodzenia drewna (jak sama nazwa wskazuje) z krajów egzotycznych m.in. z lasów równikowych Amazonii czy z lasów Azji południowo-wschodniej. Tam charakterystyczna jest pora sucha i deszczowa, drzewa są wiecznie zielone i dlatego w naszym klimacie tak odporne i wytrzymałe. W zależności od pochodzenia mamy różne gatunki, te najbardziej znane i polecane to: Bangkirai, Massaranduba, Angelim Amorgoso.