Dlaczego psychologia przestrzeni…

Psychologia przestrzeni opiera się na badaniach zachowań ludzkich i ich interakcjach ze środowiskiem. Po latach obserwacji jednostki ludzkiej dało to podstawę do stworzenia zasad tworzenia przestrzeni zgodnej z naturą człowieka. W projektowaniu przestrzeni zew. jak i wew. ważne są zarówno zasady ergonomii jak i psychologiczne podejście do tematu wynikające z behawioryzmu.

Zmysły
Najważniejszy zmysł, zmysł wzroku. Ma duże znaczenie w dzisiejszym świecie obrazów i grafik. Większość rzeczy wybieramy, kupujemy oczami. Galerie i centra handlowe wykorzystują światło do kreowania ciągów komunikacyjnych w celu utrzymania klienta w sklepie. Przy sztucznym świetle nasze oczy męczą się, dlatego w naszym domu powinniśmy tworzyć enklawy jak najbardziej przyjazne pod względem oświetlenia. Najbardziej optymalne warunki dla wzroku to minimum dwa źródła światła w pomieszczeniu. Tak naprawdę dobrym oświetleniem można zmienić klimat miejsca. Prostym zabiegiem można stworzyć nowe oblicze wnętrza, wyeksponować coś pięknego lub ukryć mankamenty. Oświetlenie sprawia, że czujemy się bezpiecznie, prowadzi nas do pożądanego celu.

Proksemika
To, na jakie odległości dopuszczamy do siebie innych ludzi, jak współżyjemy w grupie zostało zbadane i wyróżniono cztery strefy dystansu: intymną, osobistą, społeczną, publiczną. Oczywiście każdy z nas posiada swoją przestrzeń osobistą, do której dopuszcza jedynie wybrane osoby, dla jednych będzie to odległość 20 cm, dla innych 80 cm. Posiadając wiedzę na temat strefowości funkcjonowania ludzi możemy odnieść to do przestrzeni, w której żyjemy. Zachowanie hierarchii pomieszczeń w domu lub biurze jest ważne dla efektywnego odpoczynku lub wydajnej pracy. W domu na przestrzeń intymną składają się sypialnia i łazienka, są zazwyczaj w bliskiej odległości, natomiast przestrzeń społeczną tworzą salon, jadalnia, kuchnia. Układ elementów wyposażenia wnętrz społecznych powinien sprzyjać nawiązywaniu kontaktów, rozmowom (np. siedziska ustawione w kształcie litery L lub U). Nie można jednak zapominać o pierwotnej funkcji wnętrz, która powinna być nadrzędna i nie kolidować z funkcją sąsiadującą. Wyobraźmy sobie usytuowanie miski WC w łazience przy ścianie, przy której po drugiej stronie jest zagłówek łóżka sypialnianego.

Kompozycja, kontrast, proporcje
Stylowe wnętrze. Co to oznacza? Określona struktura przestrzenna posiadająca cechy własne wynikające z panującej mody, osobowości lub zainteresowań użytkownika, charakteryzuje się motywem przewodnim. Przejawia się on poprzez powtarzające się elementy utrzymane w danej konwencji. Dzięki fakturze, formie, barwie można stworzyć optymalną przestrzeń z charakterem. Jak tego dokonać? Należy uwzględnić szereg prawidłowości m.in. „efekt krawędzi” – zaobserwowano, że ludzie czekający na kogoś lub na coś zawsze ustawiają się przy określonych krawędziach, krawężnikach, elewacjach budynków itp. Zastosowanie tego zjawiska jest zauważalne w kawiarni, restauracji, gdzie najpierw zajmowane są stoliki pod oknem, przy ścianie, przy słupach, a następnie te wolnostojące. Ludzie wolą widzieć wejście/wyjście oraz mieć zabezpieczone tyły (bariera przestrzenna), aby czuć się bezpiecznie. W projektowaniu ważna jest umiejętność łączenia materiałów, struktur, odpowiednie proporcje. Człowiek dąży do symetrii, uporządkowania, harmonii. Najmniejsze zachwianie proporcji jest odczuwalne przez ludzkie oko. Trudniejsze jest stworzenie przestrzeni od początku i znalezienie złotego środka. Co zrobić, aby uniknąć monotonii? Obecnie jest tendencja do kreowania sterylnych, białych, minimalistycznych mieszkań. Natomiast, aby miejsce żyło potrzebne są odpowiednie bodźce i warunki do zaistnienia aktywności. Akcent w pomieszczeniu daje efekt zaskoczenia i zainteresowania odbiorców. Może nim być fikuśny kominek, czerwona lampa czy akwarium w podłodze.

Ekstensja i spójność
Samochód jest przedłużeniem naszych nóg, wygląd elewacji oraz specyfika ogrodzenia wskazują na nasz stosunek do otoczenia. Ogrodzenia murowane, gabionowe świadczą o chęci zamknięcia się w swoim azylu, ogrodzenia ażurowe, palisada drewniana zapraszają do wejścia gości. Zagospodarowanie działki jest równie wymagające jak wnętrze i mówi wiele o swoim właścicielu. Ogród jest przedłużeniem domu, wykorzystuje się tutaj te same zasady proksemiki, ekspozycji, kompozycji i proporcji dostosowane w odpowiedni sposób do przestrzeni otwartej. Istotne jest strefowanie funkcjonalno-przestrzenne w celu wydzielenia miejsc spotkań (strefa społeczna) przy grillu, w altanie, na tarasie oraz miejsc zacisznych, osłoniętych (strefa intymna, osobista). Wnętrze domu oraz ogrodu powinno tworzyć jedną całość utożsamianą z mieszkańcami , ich zainteresowaniami, pracą oraz ich osobowością. Jeśli projektujemy wyłącznie dla estetyki, to prędzej czy później odczujemy dyskomfort oraz zmęczenie przebywając w takim otoczeniu. Dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, która skłania do aktywności, wywołuje pozytywne emocje przy braku barier.